Leasing samochodu

Form finansowania samochodu jest wiele. Począwszy od zakupu auta za własne oszczędności czy za wypracowany w firmie zysk, na zewnętrznych źródłach finansowania, do których zalicza się kredyt bankowy lub leasing skończywszy. I to na leasingu chcielibyśmy się dzisiaj skupić. Sprawdź, czym jest leasing samochodu, kiedy się opłaca i czy warto skorzystać z tej formy finansowania.
Zakup pojazdu to duży wydatek, dlatego tak wiele osób decyduje się na leasing. W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca lub osoba prywatna wybiera sobie samochód u dealera, lub innego dostawcy, a następnie wskazuje go firmie leasingowej, z którą chce podpisać umowę leasingową. Leasingodawca kupuje auto i oddaje je w leasing klientowi.

 

Leasing samochodu – na czym polega?

Leasing łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Jedna ze stron umowy – leasingobiorca, zwany też korzystającym, korzysta z samochodu na warunkach ściśle określonych w umowie, dokładnie tak samo, jakby był jego właścicielem. W świetle prawa jednak przez cały okres trwania umowy leasingu formalnym właścicielem auta jest druga ze stron umowy, czyli leasingodawca, nazywany też finansującym (firma leasingowa).

Gdy leasing na samochód się kończy, leasingobiorca może, lecz nie musi wykupywać auta. Decyzja zwykle uzależniona jest od kosztów, jakie pociąga za sobą wykup pojazdu z leasingu. Najczęściej kwota wykupu jest dużo niższa niż jego wartość rynkowa.

 

Leasing samochodów – rodzaje umów leasingowych

Podstawowy podział uwzględnia leasing bezpośredni i pośredni. W pierwszym przypadku dystrybutor lub producent samochodu oddaje leasingobiorcy w leasing wyprodukowany przez siebie środek trwały, zamiast go sprzedawać, z kolei w drugim finansujący i dostawca przedmiotu leasingu to dwa różne podmioty. W Polsce najczęściej stosowany jest leasing pośredni.

Oprócz leasingu pośredniego i bezpośredniego możemy wyróżnić też leasing konsumencki samochodu, leasing fabryczny, leasing zwrotny, leasing finansowy i leasing operacyjny samochodu osobowego.

 

Jak wziąć samochód w leasing?

Leasing samochodu osobowego jest doskonałą alternatywą dla kredytu. Zanim jednak podpiszemy stosowną umowę i weźmiemy samochód w leasing, kalkulator takiego leasingu pozwoli nam przeanalizować jego koszty. Kalkulator leasingowy po określeniu parametrów takich jak wartość przedmiotu leasingu, liczba miesięcy, wpłata własna i wykup końcowy wskaże, jak wysoka będzie opłata wstępna, rata miesięczna, kwota wykupu i suma opłat. Planując leasing samochodu, kalkulator pomoże w wyborze firmy leasingowej.

Najczęściej leasing samochodu zawierany jest na podstawie procedury uproszczonej, która przyspiesza wszelkie formalności. Dość duże znaczenie ma, kto bierze samochód leasing. Jeśli chodzi o leasing pojazdu na firmę, trzeba przedstawić dane rejestrowe oraz dokumenty tożsamości osób upoważnionych do reprezentowania firmy na zewnątrz, z kolei w przypadku leasingu konsumenckiego, wystarczą dokumenty osoby korzystającej z leasingu.

Biorąc samochody w leasing, trzeba liczyć się z tym, że firma leasingowa sprawdzi naszą wiarygodność finansową. Podobnie, gdy leasingu samochodu dokonuje osoba prywatna. Leasingodawca zweryfikuje klienta w bazach BIK, BIG i KRD. W praktyce im lepsza historia płatnicza kredytowa, tym większe szanse na leasing samochodu.

 

Samochody w leasingu – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Zanim podpiszesz umowę leasingu, dokładnie sprawdź znajdujące się w niej zapisy. Zwróć szczególną uwagę na:

 • opłaty i TOiP,
 • wysokość raty i termin spłaty,
 • warunki wykupu leasingowanego samochodu,
 • sposób rozliczenia umowy w przypadku jej wypowiedzenia,
 • warunki ubezpieczenia,
 • zabezpieczenia

I pamiętaj, że warunki umowy leasingu możesz, a nawet powinieneś negocjować.

 

Samochód w leasingu a jego wykup

Kiedy umowa leasingu się kończy, leasingobiorca musi podjąć decyzję, czy wykupić przedmiot leasingu. Wykup samochodu z leasingu, tak jak już zostało wspomniane, nie jest obowiązkowy dla korzystającego.

Zwykle wykup pojazdu jest bardzo opłacalny ze względu na niską umowną sumę, za jaką firma leasingowa zobowiązuje się go odsprzedać leasingobiorcy. Wysokość wykupu jest znana od początku, gdyż wskazywana jest już w trakcie podpisywania umowy na leasing. Zdarza się, że za wykup samochodu z leasingu nie trzeba płacić więcej niż 1 proc. jego wartości.

 

Kupujemy samochody – leasing a podatki

Jedną z najważniejszych kwestii szczególnie dla przedsiębiorców jest opodatkowanie leasingu. Biorąc samochód w leasing, można odliczyć:

 • 50% podatku VAT, gdy samochody w leasingu są użytkowane w sposób mieszany, czyli zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych,
 • 100% podatku VAT, gdy leasing samochodowy dotyczy pojazdów używanych wyłącznie do celów służbowych.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli wzięliśmy samochód w leasing, musimy sprawdzić w umowie leasingu, jak wygląda kwestia ubezpieczenia. Finansujący może ubezpieczyć auto, a korzystającego jedynie obciążyć wynikającymi z tego kosztami, jak również korzystający może samodzielnie zorganizować ubezpieczenie po uiszczeniu opłaty za wydanie mu przez finansującego zgody na zawarcie ubezpieczenia znalezionego na własną rękę.

Najczęściej leasingowany pojazdu musi mieć pełną ochronę ubezpieczeniową, czyli oprócz wykupienia dla niego obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej (OC) konieczne jest również ubezpieczenie go w ramach polisy autocasco (AC). Niektórzy leasingodawcy chcą, by leasingowany samochód został dodatkowo zabezpieczony przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Jak każda inna forma finansowania, tak samo leasing posiada plusy i minusy.

Zalety leasingu samochodu:

 • czas trwania umowy określają przepisy podatkowe,
 • możliwość obniżenia podatku,
 • brak wpływu na zmniejszenie zdolności podatkowej,
 • proste procedury,
 • brak skomplikowanych zabezpieczeń.

Wady leasingu samochodu:

 • finansuje wyłącznie środki trwałe i wartości niematerialne i prawne,
 • leasingowany przedmiot nie jest własnością leasingobiorcy,
 • okres trwania umowy określają sztywne zasady.

Samochód w leasing – jak wybrać ofertę?

Najważniejszym kryterium, które musimy wziąć pod uwagę jest to, czy dana oferta spełnia nasze oczekiwania pod każdym względem. Sprawdźmy również, czy leasing odpowiada naszym możliwościom finansowym. Nie powinno się porównywać ofert o różnym czasie trwania umowy czy różnej wysokości czynszu inicjalnego. Najlepiej skorzystać z porównywarki ofert leasingu samochodów i na podstawie zadeklarowanych parametrów sprawdzić koszty ofert od różnych firm leasingowych.

Sprawdź inne formy finansowania:

Leasing, pożyczka leasingowa, kredyt a może wynajem?
Dowiedz się więcej o formach finansowania Twojego pojazdu oferowanego przez AutoFee.pl

 

Leasing icon

Leasing

Leasing to najpopularniejsza forma finansowania nowego samochodu, ponieważ mogą z niej skorzystać zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy.

Samochód w leasingu jest udostępniany na określony okres czasu, według warunków zawartych w umowie. Po zakończeniu leasingowania możesz wykupić auto, lub wymienić na nowszy model.

Czytaj więcej 
 
Credit icon

Kredyt

W sytuacji, w której chcesz mieć samochód na własność najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt bankowy, najczęściej samochodowy.

Bank udziela finansowania celowego, co oznacza, że zaciągnięte pieniądze mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup konkretnego auta wskazanego we wniosku kredytowym.

Czytaj więcej 
 
Rental icon

Wynajem

Z usługi wynajmu długoterminowego pojazdów mogą skorzystać zarówno firmy, które okresowo wymieniają floty samochodowe, jak i osoby prywatne, które z kolei cenią sobie wysoką jakość i komfort podróży.

Jeżeli możesz sobie pozwolić na wyższą kwotę miesięcznej raty abonamentu, to to rozwiązanie będzie właśnie dla Ciebie!

Czytaj więcej 
 
Loan icon

Pożyczka

Pożyczka leasingowa różni się od kredytu tym, że udzielana jest przez firmę leasingową, a nie bank i przeznaczona jest tylko na sfinansowanie środków trwałych. Czas trwania pożyczki nie jest ściśle określony, zależy tylko ustaleń zawartych w umowie. Sprawdź dla kogo jest ta forma finansowania i w jakich przypadkach jest najbardziej opłacalna!

Czytaj więcej 
Masz dosyć poszukiwania nowego samochodu w kilku źródłach jednocześnie? Wyszliśmy naprzeciw Twoim wymaganiom i umieściliśmy wszystkie marki w jednym miejscu, znajdziemy dla Ciebie wymarzone auto w najlepszej cenie na rynku i dostarczymy korzystne finansowanie. Sprawdź jakie to proste.
Copyright © 2021 AutoFee.pl. All rights reserved.