Pożyczka

Zakup nowego samochodu można sfinansować na kilka sposobów. Jednym z nich jest pożyczka na samochód. Chociaż pożyczka leasingowa jest mniej znana niż kredyt bankowy czy leasing, z roku na rok jej popularność rośnie. A to wszystko za sprawą korzystnego oprocentowania i małej ilości formalności.

Ci, którzy nie mają odłożonych środków na zakup auta, mogą skorzystać z pożyczki na samochód. Pożyczka leasingowa jest produktem finansowym, który łączy w sobie cechy standardowego kredytu bankowego i leasingu. Jej zaciągnięcie niesie za sobą wiele korzyści, dlatego cieszy się zainteresowaniem wielu przedsiębiorców. Zanim weźmiesz pożyczkę leasingową na samochód, sprawdź, czym różni się ona od tradycyjnego leasingu.

Pożyczka na samochód – co musisz wiedzieć?

Pożyczka leasingowa na samochód ma cechy zbliżone do kredytu, z tym że finansowania udziela firma leasingowa, a nie bank. Usługa tego typu nie jest uregulowana przepisami prawa. Podstawą jej funkcjonowania jest zasada swobody umów, która wyrażona jest w Kodeksie cywilnym, dlatego też można ją określić mianem umowy nienazwanej.

Pożyczki leasingowe nie są udzielane na dowolny cel. Przedsiębiorca może sięgnąć po takie środki wtedy, gdy ma potrzebę zakupu środka trwałego, który będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Niepodważalną zaletą pożyczki leasingowej jest minimum formalności, jakie trzeba dopełnić, aby uzyskać środki. Kryteria przyznawania pożyczek ustalane są indywidualnie przez każdą firmę leasingową, dzięki czemu wnioskodawcy mogą otrzymać pieniądze łatwiej i szybkiej niż w przypadku kredytów bankowych.

Pożyczka na samochód bez BIK? Niestety nie. Pożyczkę leasingową widać w BIKu. Co prawda nie dotyczy to pożyczek udzielanych we wszystkich firmach leasingowych, lecz większość z nich umieszcza informacje o zaciągnięciu zobowiązania w rejestrze Biura Informacji Kredytowej.

 

Czy wiesz, że…

W przypadku pożyczki leasingowej pożyczkobiorca ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W koszty uzyskania przychodu może także wliczyć ewentualną prowizję, część odsetkową raty oraz dodatkowe koszty związane z eksploatacją samochodu.

 

Pożyczka leasingowa na samochód – jaką wybrać?

Zastanawiasz się, która z form finansowania będzie lepsza: pożyczka leasingowa na samochód czy leasing? Choć nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, w wielu przypadkach korzystniejszy może okazać się tradycyjny leasing (głównie leasing operacyjny).

Pożyczka leasingowa na samochód może opłacić się wtedy, gdy:

  • nie jesteś płatnikiem podatku VAT,
  • chcesz skorzystać z dłuższego okresu kredytowania z uwagi na możliwość obniżenia raty.

Zakup auta w leasing okaże się lepszym rozwiązaniem, w sytuacji gdy:

  • jesteś płatnikiem podatku VAT, a płatność podatku od towarów i usług chcesz rozłożyć na raty,
  • chcesz szybko „spłacić” firmowy pojazd lub wymienić go na nowy po zakończeniu trwania umowy leasingowej,
  • chcesz osiągnąć większe korzyści majątkowe,
  • nie chcesz obniżać swojej zdolności kredytowej.

Pożyczka leasingowa a leasing – jaka jest różnica?

W praktyce pożyczce leasingowej bliżej jest do kredytu niż do leasingu, choć można dostrzec kilka podobieństw między pożyczką leasingową a leasingiem. Pożyczka, tak jak zostało już wspomniane, udzielana jest przez firmy leasingowe, które wykorzystują w tym celu procedury podobne do tych, służących ocenie wniosków leasingowych. Ponadto pożyczka leasingowa, podobnie jak leasing, może być wykorzystana tylko do finansowania środków trwałych.

To, co odróżnia pożyczkę leasingową od leasingu to inny czas trwania umowy pożyczki leasingowej. Jeśli chodzi o najpopularniejszy w Polsce leasing, czyli leasing operacyjny, minimalny czas trwania umowy wynosi 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, tj. zwykle 2-3 lata. W przypadku pożyczki leasingowej nie ma żadnych ograniczeń, chyba że zostaną one ustalone przez samych leasingodawców. Firmy leasingowe najczęściej jednak udzielają pożyczek na okres od 6 miesięcy do nawet 7 lat.

 

Jak działa kalkulator pożyczki leasingowej?

Dla tych, którzy planują zaciągnąć pożyczkę leasingową, a nie wiedzą, którą ofertę wybrać, przydatny może okazać się kalkulator pożyczki leasingowej. Narzędzie to uwzględnia aktualną stawkę WIBOR oraz przeciętne oprocentowanie stosowane przez firmy leasingowe.

Z pomocy kalkulatora pożyczki leasingowej powinni skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne (fizyczne) czy wykonujące dany zawód, np. lekarze lub prawnicy szukający optymalizacji kosztów prowadzonej działalności.

By skorzystać z kalkulatora, wystarczy wpisać parametry pożyczki:

  • wartość samochodu,
  • kwotę wkładu własnego,
  • proponowaną stopę oprocentowania,
  • okres pożyczki w latach.

Kalkulator wyliczy dla Ciebie ratę pożyczki i całkowitą sumę spłat. Musisz jednak pamiętać, że zaprezentowany wynik jest tylko poglądowym, a oferta firmy leasingowej może różnić się od tej zaprezentowanej przez kalkulator. Wszystko dlatego, że firmy przygotowując ofertę, uwzględniają indywidualną sytuację klienta.

 

Uzyskanie pożyczki leasingowej krok po kroku

Pożyczka leasingowa udzielana jest w oparciu o uproszczoną procedurę ustaloną przez daną firmę leasingową. Choć wiele zależy od indywidualnych ustaleń każdej z firm, dopełnianie wszelkich formalności zwykle trwa stosunkowo krótko i sprowadza się jedynie do kilku kroków.

  • Wypełnienie formularza kontaktowego.
  • Kontakt z przedstawicielem.
  • Dostarczenie wymaganych dokumentów.
  • Podpisanie umowy.
  • Zakup samochodu.

Firmy leasingowe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Zabezpieczeniem może być zestaw rejestrowy lub cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej.

 

Kiedy warto wziąć pożyczkę leasingową?

Zaciąganie pożyczki leasingowej ma sens wtedy, gdy:

  • pożyczkobiorca nie chce dopłacać podatku VAT,
  • pożyczkobiorca ma już auto i chce je zrefinansować,
  • pożyczkobiorca chce być właścicielem samochodu od początku,
  • samochód, który chce kupić pożyczkobiorca, jest sprzedawany na fakturę VATmarża,
  • pożyczkobiorca chce kupić auto i sfinansować je pożyczką lub kredytem, lecz nie chce pokazywać swoich dokumentów finansowych i zaświadczeń.

Pożyczka na samochód – gdzie najlepiej?

Oferty firm leasingowych mogą znacząco się od siebie różnić, dlatego zaleca się skorzystanie z porównywarek pożyczek samochodowych. Porównywarki tego typu są bardzo proste w obsłudze, zwykle wystarczy w odpowiednie miejsca wpisać kwotę i okres spłaty, by otrzymać szczegółową listę pożyczek samochodowych i zobaczyć kilka najlepszych propozycji z różnych firm. Podane informacje uwzględniają RRSO, kwotę do spłaty oraz wysokość przewidywanej raty. W ustaleniu, która pożyczka leasingowa na samochód będzie najlepsza, pomoże też kalkulator pożyczek leasingowych, jak również dostępne w sieci rankingi tego typu produktów.

Sprawdź inne formy finansowania:

Leasing, pożyczka leasingowa, kredyt a może wynajem?
Dowiedz się więcej o formach finansowania Twojego pojazdu oferowanego przez AutoFee.pl

 

Leasing icon

Leasing

Leasing to najpopularniejsza forma finansowania nowego samochodu, ponieważ mogą z niej skorzystać zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy.

Samochód w leasingu jest udostępniany na określony okres czasu, według warunków zawartych w umowie. Po zakończeniu leasingowania możesz wykupić auto, lub wymienić na nowszy model.

Czytaj więcej 
 
Credit icon

Kredyt

W sytuacji, w której chcesz mieć samochód na własność najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt bankowy, najczęściej samochodowy.

Bank udziela finansowania celowego, co oznacza, że zaciągnięte pieniądze mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup konkretnego auta wskazanego we wniosku kredytowym.

Czytaj więcej 
 
Rental icon

Wynajem

Z usługi wynajmu długoterminowego pojazdów mogą skorzystać zarówno firmy, które okresowo wymieniają floty samochodowe, jak i osoby prywatne, które z kolei cenią sobie wysoką jakość i komfort podróży.

Jeżeli możesz sobie pozwolić na wyższą kwotę miesięcznej raty abonamentu, to to rozwiązanie będzie właśnie dla Ciebie!

Czytaj więcej 
 
Loan icon

Pożyczka

Pożyczka leasingowa różni się od kredytu tym, że udzielana jest przez firmę leasingową, a nie bank i przeznaczona jest tylko na sfinansowanie środków trwałych. Czas trwania pożyczki nie jest ściśle określony, zależy tylko ustaleń zawartych w umowie. Sprawdź dla kogo jest ta forma finansowania i w jakich przypadkach jest najbardziej opłacalna!

Czytaj więcej 

Szybkie linki leasing:

Szybkie linki wynajem długoterminowy:

Masz dosyć poszukiwania nowego samochodu w kilku źródłach jednocześnie? Wyszliśmy naprzeciw Twoim wymaganiom i umieściliśmy wszystkie marki w jednym miejscu, znajdziemy dla Ciebie wymarzone auto w najlepszej cenie na rynku i dostarczymy korzystne finansowanie. Sprawdź jakie to proste.
Copyright © 2021 AutoFee.pl. All rights reserved.