Wynajem samochodu

Niektórym bez samochodu trudno jest się obejść. Tylko co w sytuacji, gdy auto jest nam potrzebne od zaraz, a budżet nie pozwala na zakup wymarzonego modelu? Wtedy praktycznym rozwiązaniem może być wynajem długoterminowy samochodu. Jest to doskonała alternatywa dla zakupu samochodu w ramach kredytu lub leasingu.

Zakup samochodu, zwłaszcza nowego, prosto z salonu, czy nawet kilkuletniego, lecz z małym przebiegiem i w dobrym stanie technicznym, to koszt rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Niestety nie każdego stać na taki wydatek. Na szczęście można w inny sposób nabyć wymarzony model pojazdu. Wynajem długoterminowy samochodów pozwala wejść w posiadanie auta, nie ponosząc przy tym horrendalnych kosztów. Sprawdź, na czym polega wynajem samochodów i czy warto się na niego zdecydować.

Wynajem długoterminowy aut – co powinieneś wiedzieć?

Wynajem długoterminowy samochodów jest sposobem dzierżawy pojazdu na określony czas, zwykle od 12 do 36 miesięcy, jednak można znaleźć oferty, gdzie wynajem będzie trwać krócej lub dłużej. Strony zawierają umowę najmu, w której ustalają szczegóły transakcji. Jedna ze stron (wynajmujący), pozwala na korzystanie przez drugą (najemcę)z będącego przedmiotem najmu pojazdu, w zamian za uiszczanie comiesięcznych opłat o określonej wysokości. Możemy wyróżnić wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, tj. przedsiębiorców i dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności.

Wynająć można praktycznie każdy pojazd. Najważniejsze jednak, by właściciel samochodu wybranej marki i modelu, chciał go wynająć. Przez cały okres, przez który obowiązuje wynajem samochodów długoterminowy, właścicielem pojazdu pozostaje firma wynajmująca, ale to najemca może nim dysponować według własnego uznania. Ponadto nie musi on martwić się o koszty eksploatacyjne samochodu. Nie ma konieczności wykupienia samochodu po okresie najmu, przy czym wynajem jest traktowany jak leasing operacyjny. Cena najmu zależy m.in. od modelu i parametrów pojazdu wybranego przez klienta.

 

Wynajem samochodów – dla kogo?

Z usługi wynajmu długoterminowego pojazdów mogą skorzystać zarówno firmy, które okresowo wymieniają floty samochodowe, jak i osoby prywatne, które z kolei cenią sobie wysoką jakość i komfort podróży. Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych to oferta przeznaczona dla tych, którzy chcą mieć do pełnej dyspozycji auto, ale z różnych przyczyn nie mogą lub zwyczajnie nie chcą finansować jego zakupu z własnych środków. Takie rozwiązanie doceniają również ci, którzy chcą korzystać z auta z dużo mniejszym udziałem kosztów własnych.

By zawrzeć umowę długoterminowego najmu nie trzeba mieć praktycznie żadnych oszczędności. Firmy specjalizujące się najmem przygotowują dla swoich klientów indywidualne oferty, uwzględniające nie tylko ich możliwości finansowe, ale też preferencje i upodobania. Warto być jednak świadom tego, że wynajem długoterminowy nie jest dobrą opcją dla tych, którzy chcą mieć samochód na własność i dowolnie nim dysponować czy w późniejszym czasie go sprzedać. Tak samo nie sprawdzi się u kierowców, którzy spodziewają się wysokiego rocznego przebiegu. Wtedy wynajem może narazić ich na ogromne koszty.

 

Co powinna zawierać umowa najmu samochodu?

Podstawą wynajmu jest, tak jak już zostało wcześniej wspomniane, umowa zawarta pomiędzy wynajmującym a najemcą. Umowa powinna zawierać wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące transakcji, w tym m.in.:

 • określenie stron umowy,
 • okres wynajmu,
 • model i markę pojazdu,
 • wysokość comiesięcznej raty za wynajem długoterminowy pojazdu,
 • szacowany przebieg w czasie trwania umowy lub rocznie,
 • szczegóły użytkowania auta,
 • dodatkowe usługi i profity, z jakich może korzystać najemca,
 • wysokość wkładu własnego (jeśli jest wnoszony).

Wynajem samochodów – wady i zalety

Nietrudno się domyślić, że wynajem długoterminowy samochodów ma zarówno zalety, jak i wady.

Do korzyści wynikających z wynajmu zalicza się:

 • możliwość wykupienia auta po okresie trwania umowy,
 • brak konieczności ponoszenia opłat towarzyszących posiadaniu samochodu,
 • niska lub całkowity brak opłaty wstępnej,
 • możliwość korzystania z luksusowego auta,
 • brak konieczności posiadania oszczędności na wynajem,
 • możliwość uwzględniania comiesięcznych należności jako koszty uzyskania przychodu (dla wynajmującego),
 • brak ryzyka wynikającego z utraty wartości auta,
 • możliwość wymiany samochodu na nowy po kilku latach wynajmu.

Za wady uznaje się:

 • brak możliwości finansowania używanych samochodów,
 • najemca nie jest właścicielem pojazdu aż do momentu wykupu,
 • im dłużej trwa umowa i im wyższy jest wykup, tym wyższe są odsetki naliczane od wartości wykupu,
 • konieczność ustalenia limitu kilometrów (jego przekroczenie grozi naliczeniem dodatkowych opłat),
 • cena wykupu samochodu jest zwykle bardzo wysoka.

Wynajem długoterminowy samochodów – ile to kosztuje?

To, ile przyjdzie Ci zapłacić za najem pojazdu, zależy od kilku czynników. Kalkulacji kosztów dokona firma, której usługami będziesz zainteresowany. Już na etapie przeglądania ofert poszczególnych firm warto wiedzieć, jakie opłaty uwzględnia koszt dzierżawy.

W koszty dzierżawy wchodzą:

 • jednorazowa kaucja,
 • comiesięczne opłaty za użytkowanie samochodu

W czasie trwania umowy mogą pojawić się także koszty dodatkowe, np. wynikające z przekroczenia limitu kilometrów.

Niebagatelne znaczenie w wyliczaniu ostatecznej kwoty miesięcznej opłaty ma model wynajmowanego samochodu i długość trwania umowy. Popularność wynajmu długoterminowego rośnie z roku na rok, dzięki czemu oferty firm specjalizujących się w tej branży stale się poszerzają. Dzięki temu klienci zainteresowani tego typu usługę mają szansę znaleźć opcję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań.

 

Wynajem samochodów – na co zwracać uwagę?

Zanim zdecydujesz się skorzystać z wybranej oferty, musisz jak najlepiej poznać szczegóły warunków, jakie oferuje wypożyczalnia samochodów. Sama cena nie jest wyznacznikiem atrakcyjności oferty, a uzależnianie swojego wyboru wyłącznie od niej w dłuższej perspektywie czasu może okazać się dużym błędem.

Każda wypożyczalnia indywidualnie ustala wymagania, jakie trzeba spełnić, aby móc wynająć samochód. Dlatego trzeba wcześniej sprawdzić, czy jesteśmy w stanie im sprostać. Pozostaje jeszcze kwestia przedmiotu najmu. Powinniśmy dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania względem samochodu. W standardzie większości ofert występują takie udogodnienia jak regulowane fotele, klimatyzacja czy elektryczne szyby. Jeśli jednak zależy Ci na automatycznej skrzyni biegów czy czujnikach parkowania, warto dopytać o nie konsultanta wypożyczalni jeszcze przed podpisaniem umowy. W większości przypadków istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień w ramach oferty wypożyczenia pojazdu.

 

Wynajem długoterminowy aut – podstawowe cechy

Podsumowując kwestie związane z długoterminowym wynajmem samochodu:

 • auto nie będzie Twoją własnością aż do momentu zakupu,
 • roczny limit kilometrów ustala się z góry,
 • najczęściej umowa najmu trwa od 1 do 3 lat,
 • do wyboru jest opcja z lub bez wkładu własnego,
 • finansowanie usługi wynajmu długoterminowego samochodów ma miejsce przez umowę leasingu operacyjnego,
 • wraz z umową najmu podpisuje się umowę serwisową,
 • w umowie zawarta jest wartość rezydualna pojazdu – to od niej zależy wysokość comiesięcznych rat za wynajem.

Sprawdź inne formy finansowania:

Leasing, pożyczka leasingowa, kredyt a może wynajem?
Dowiedz się więcej o formach finansowania Twojego pojazdu oferowanego przez AutoFee.pl

 

Leasing icon

Leasing

Leasing to najpopularniejsza forma finansowania nowego samochodu, ponieważ mogą z niej skorzystać zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy.

Samochód w leasingu jest udostępniany na określony okres czasu, według warunków zawartych w umowie. Po zakończeniu leasingowania możesz wykupić auto, lub wymienić na nowszy model.

Czytaj więcej 
 
Credit icon

Kredyt

W sytuacji, w której chcesz mieć samochód na własność najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt bankowy, najczęściej samochodowy.

Bank udziela finansowania celowego, co oznacza, że zaciągnięte pieniądze mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup konkretnego auta wskazanego we wniosku kredytowym.

Czytaj więcej 
 
Rental icon

Wynajem

Z usługi wynajmu długoterminowego pojazdów mogą skorzystać zarówno firmy, które okresowo wymieniają floty samochodowe, jak i osoby prywatne, które z kolei cenią sobie wysoką jakość i komfort podróży.

Jeżeli możesz sobie pozwolić na wyższą kwotę miesięcznej raty abonamentu, to to rozwiązanie będzie właśnie dla Ciebie!

Czytaj więcej 
 
Loan icon

Pożyczka

Pożyczka leasingowa różni się od kredytu tym, że udzielana jest przez firmę leasingową, a nie bank i przeznaczona jest tylko na sfinansowanie środków trwałych. Czas trwania pożyczki nie jest ściśle określony, zależy tylko ustaleń zawartych w umowie. Sprawdź dla kogo jest ta forma finansowania i w jakich przypadkach jest najbardziej opłacalna!

Czytaj więcej 

Szybkie linki leasing:

Szybkie linki wynajem długoterminowy:

Masz dosyć poszukiwania nowego samochodu w kilku źródłach jednocześnie? Wyszliśmy naprzeciw Twoim wymaganiom i umieściliśmy wszystkie marki w jednym miejscu, znajdziemy dla Ciebie wymarzone auto w najlepszej cenie na rynku i dostarczymy korzystne finansowanie. Sprawdź jakie to proste.
Copyright © 2021 AutoFee.pl. All rights reserved.